• PAMIĘTAMY

          • W dniu 09 maja 2020 r. ze względu na okoliczności w bardzo wąskim gronie uczciliśmy pamięć ofiar "Marszu śmierci" i wydarzeń 1945 r.

            Urząd Gminy w Stegnie reprezentowała Sekretarz Gminy Beata Burliga, Radnych Rady Gminy Stegna Pani BBrygida Drągowska, mieszkańców Mikoszewa Pani Sołtys Iwona Mickiewicz i społecznść szkolną dyrektor Katarzyna Janowska.

            Po odczytaniu (tekst poniżej, zmieszczony 07.05.2020 J. Czubińska) krótkiej refleksji, minutą ciszy i zapaleniem zniczy oddaliśmy cześć pamięci.

            Nadesłała: K. Janowska

          • „KALEJDOSKOP NADZIEI 2020” - konkurs forograficzny

          • Zarząd Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie. Konkurs jest spojrzeniem oczami młodzieży na okres pandemii  w Polsce; życia w domu w czasie kwarantanny wiosną 2020 roku; dostrzeżeniem  wielkiego oddania ludzi, którzy nieśli innym nadzieję; utrwalaniem na zdjęciach aktów patriotyzmu i działań na rzecz Polski i Polaków w trudnym dla społeczeństwa czasie pandemii. 

            Konkurs trwa od 1 maja 2020 r. do 20 czerwca 2020 r. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dniu 20 lipca 2020 r.

            Prace konkursowe można przygotować w trzech kategoriach:
            1.     
            Wiosna 2020 w domu.
            2.     
            Ludzie nadziei.
            3.     
            Patriotyzm w czasie pandemii.

            Zachęcamy do nadsyłania prac konkursowych w jednej, dwu lub wszystkich trzech kategoriach. Każdy Uczestnik konkursu może przesłać tylko jedno zdjęcie w danej kategorii.

            Szczegółowy regulamin Konkursu Fotograficznego pn. „KALEJDOSKOP NADZIEI 2020” i link do formularza zgłoszeniowego znajdują się na stronie Stowarzyszenia Nadzieja:

            www.nadzieja-krakow.org.pl 

            Nadesłała: K. Janowska

          • 75. ROCZNICA WYZWOLENIA KL STUTTHOF – 9 MAJA 2020 r.

          • Oświadczenie Dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotra Tarnowskiego.

            „ (…) Świat zachorował. Dziś rozsądek i odpowiedzialność nakazują podjąć wszelkie możliwe środki, by owa choroba ustąpiła. 75 lat temu świat również chorował. Jednym z objawów były dymiące kominy krematoriów, również w miejscu wówczas nazywanym Konzentrationslager Stutthof. Tu w imię opętańczej ideologii oddały życie tysiące ludzi, a Ci którzy przeżyli wyszli poranieni niewyobrażalnym cierpieniem. 9 maja, jak co roku mieliśmy przybyć pod Pomnik Walki i Męczeństwa by upamiętnić tych, którzy doświadczyli w tym miejscu niepojętego dla innych zła. Spotykać się w obecności Świadków Historii, ich Rodzin
            i innych, którzy przybywają by zrozumieć Stutthof. …”


            Nasza delegacja szkoły też co roku uczestniczyła w obchodach w Muzeum Stutthof. Niestety w tym roku nie będzie to możliwe, ale myślą i pamięcią  jesteśmy  w tym dniu razem ze Świadkami Historii. Polecamy też specjalny projekt społeczno – multimedialny #Stutthof75, w którym każdy może wziąć udział (informacja już jest na naszej stronie szkoły).

            W Mikoszewie warto odwiedzić miejsce pamięci nad Wisłą, przy promie.

            Sztutowo, Mikoszewo, Świbno, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Kolbudy… - tak przebiegała trasa pierwszej ewakuacji więźniów z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Trasa tragicznego marszu śmierci. W styczniu 1945r. ożyła w sercach więźniów nadzieja na wyzwolenie, lecz nikt z nich nie przewidywał, że skutki będą tak przerażające. Ustawieni
            w pięciu kolumnach, głodni i słabi, zmuszeni byli iść wiele kilometrów dziennie. Mimo tego, że w każdej kolumnie maszerowały tysiące więźniów, to dla każdego była to samotna droga i walka o własne życie. Wielu z nich nigdy nie dotarła do celu. Podobną nadzieją musieli żyć ci, których w kwietniu 1945r. na mocy rozkazu o ewakuacji wyprowadzono poza mury obozowe. Pognano ich pospiesznie w kierunku zachodnim, aby zdążyć przed zbliżającą się armią radziecką.
            W tych ostatnich dniach kwietnia w „rejs śmierci” wyruszyło ok. 4,4 tys. więźniów Stutthofu.

            Gdy piechotą lub ściśnięci w wagonach kolejki wąskotorowej dotarli do Wisły w Mikoszewie (ówczesnym Nickelswalde), załadowano ich na barki, które miały drogą morską dowieźć ich na terytorium III Rzeszy. Załadunek odbywał się w strasznym pośpiechu. Najsłabsi więźniowie nie mogli przejść po wąskich kładkach i wpadali do wody, skąd nikt nie próbował ich wyciągnąć. Ich ciała znalazły w wodzie swój grób.

            Tylko połowa więźniów ewakuowanych drogą morską przeżyła rejs. Wielu z nich zmarło już po wyzwoleniu.

            Hołdem dla tych, którzy ponieśli tak tragiczną śmierć, jest stojący nad brzegiem Wisły kamień. Symbol szacunku i jednocześnie podziwu dla wszystkich więźniów ewakuowanych w 1945 roku. Ciężko sobie wyobrazić, jakim trudom musieli sprostać i jak wielka musiała być ich  wola walki. Większość z nich nie doczekała się swojego grobu. To miejsce to grób ich wszystkich.

            8 maja 1997 roku Szkoła w Mikoszewie, zważając na historię, jaką mieści on w sobie, przyjęła obelisk jako zabytek szkolny. Od tego czasu naszym obowiązkiem jest opieka nad nim i pielęgnowanie jego wartości historycznych. My uczniowie, jako mieszkańcy miejsca tych okrutnych zdarzeń, często mijamy ten pomnik, spacerujemy trasą, która dla wielu była ostatnią w życiu.  Mikoszewski obelisk stanowi miejsce pamięci.

            Nadesłała: J. Czubińska

          • Recycling w praktyce

          • Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Ziemi ogłosił konkurs na najciekawsze prace recyclingowe - wyszło wspaniale!

            Nadesłała: A. Watkowska

        • Komunikat Wójta Gminy Stegna
          • Komunikat Wójta Gminy Stegna

          • WÓJT GMINY STEGNY INFORMUJĘ, IŻ NA NA PODSTAWIE UZYSKANYCH INFORMACJI TJ.BRAKIEM MOŻLIWOŚCI SPEŁNIENIA WSZYSTKICH WYTYCZNYCH NIEZBĘDNYCH DO OTWARCIA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH I ŻŁOBKA W GMINIE STEGNA PLACÓWKI TE POZOSTAJĄ OD 6 MAJA 2020, NADAL ZAMKNIĘTE DO ODWOŁANIA.

            Nadesłała: I. Kamińska

        • Klasa III pomaga psiakom ze schroniska
          • Klasa III pomaga psiakom ze schroniska

          • Mimo majowych świąt nie zapomnieliśmy o potrzebujących. W tym miesiącu to Schronisko dla psów w Nowym Dworze Gdańskim. Uczniowie klasy III SP im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie z Wychowawczynią Panią Moniką Cichosz zebrali karmę dla zwierząt i przekazali na ręce Prezesa Nowodworskiego Stowarzyszenia Iskierka Pana Jarosława Dywizjusza. To, choć wydawać się może "smutne" miejsce, jest czyściutki,m schludnym i bardzo zadbanym kawałeczkiem Polski- dzięki pracy Stowarzyszenia i licznych Wolontariuszy- jak podkreśla Prezes. Świetna robota i piękna atmosfera dobroci i miłości. Polecam uwadze List "Nasze pisaki marzą..."    

            Nadesłała: K. Janowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
      • katarzyna.janowska@spmikoszewo.eu (dyrektor)
      • spmikoszewo@stegna.pl (szkoła/sekretariat)
      • 55 247 88 16
      • Mikoszewo, ul. Gdańska 29, 82-103 Stegna
        Poland
      • 579-22-63-018
      • 191852901
      • /SPMikoszewo/SkrytkaESP
      • AE:PL-83183-12032-IHFEG-27
  • Galeria zdjęć

      brak danych