• Historia Szkoły Podstawowej im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie

• wrzesień, 2020
          • Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w istniejącym budynku Szkoły Podstawowej w Mikoszewie powstanie przedszkole dla dzieci w wieku 3-6 lat, które swoją działalność rozpoczęło we wrześniu 2020 r.

PRZEDSZKOLE.pdf

• wrzesień, 2017
          • W wyniku reformy oświaty z dniem 1 września 2017 roku rozpoczyna się proces wygaszana gimnazjum i działalność rozpoczyna Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie.

AKT_ZALOZYCIELSKI_SP.pdf

• 2013-2015
          • Gimnazjum po przejściu procedury nadania imienia w 2013 roku przyjęło nazwę Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, a w 2015 roku został uroczyście przyjęty sztandar szkoły.

• wrzesień, 2001
          • Począwszy od 1 września 2001 roku w budynku szkoły mieści się już tylko Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Mikoszewie.

• wrzesień, 1999
          • W wyniku stopniowo wdrażanej reformy oświaty, powstał na bazie obiektu szkolnego Zespół Szkół w Mikoszewie, w skład którego wchodziło nowo powołane trzyletnie Gimnazjum i Szkoła Podstawowa, którą musiały ukończyć roczniki młodzieży nie mogące podjąć nauki w pierwszej klasie gimnazjum.

• 1988
          • Społeczeństwo Mikoszewa bardzo ubolewało nad tym, że dzieci muszą przez wiele lat dojeżdżać do szkoły w Stegnie. Wieloletnie zabiegi mieszkańców spowodowały, że w 1988 roku reaktywowano ośmioklasową Szkołę Podstawową w Mikoszewie. Dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego umieszczono w innych ośrodkach tego typu w woj. elbląskim.

• 1973
          • W roku 1973 decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku, postanowiono rozwiązać ośmioklasową Szkołę Podstawową w Mikoszewie, a młodzież od klasy IV do VIII dowozić do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Stegnie. Na miejscu uczyły się jedynie klasy od I do III. W obiekcie szkolnym utworzono Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z internatem.

• wrzesień, 1961
          • Budynek szkolny , w którym mieści się obecnie Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, został uroczyście otwarty we wrześniu 1961 roku. Budowano go przez trzy lata począwszy od października 1958 roku, kiedy to powołano społeczny komitet budowy szkoły. Ofiarność i zaangażowanie mieszkańców były bardzo duże, co sprzyjało pozyskiwaniu środków na budowę i wyposażenie szkoły . Była to jedna z pierwszych Szkół Tysiąclecia w kraju.

• XIX wiek
          • Pierwsza szkoła w Mikoszewie istniała już w XIX wieku. Był to przestronny, drewniany budynek, usytuowany na tej samej posesji, gdzie obecna szkoła. Jednak po II wojnie światowej był to obiekt na tyle stary, że nie nadawał się do użytkowania i w latach pięćdziesiątych XX wieku został rozebrany, gdyż groził zawaleniem. Dzieci uczyły się w tym okresie w innych adoptowanych do tego celu budynkach na terenie Mikoszewa. Przez pewien okres dzieci dojeżdżały również do szkoły w Jantarze.