• "Odkrywcy i podróżnicy"

• Miło jest nam poinformować, że uczennice:

• Carla Moyles
            • Ewelina Błoch

zostały LAUREATKAMI powiatowego plastycznego konkursu „Odkrywcy i Podróżnicy” organizowanego w ZSP w Kmiecinie pod honorowym Patronatem Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Uczennice zostały zaproszone na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 15 marca 2024 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.

Gratulujemy!

Szkoła w Kmiecinie w tym roku obchodzi swoje 75-lecie, oraz nadanie imienia "Odkrywców i podróżników", z tej okazji został rozpisany konkurs plastyczny dla szkół z powiatu nowodworskiego.
            Uczniowie naszej szkoły także wykonali piękne prace z pośród których do etapu powiatowego wybrano:

• kategoria klasy 1-3:
              - Fiszer Nadia
            • kategoria klasy 4-6:
              - Zofia Adamowska
              - Martyna Wamil
              - Carla Moyles
            • kategoria klasy 7-8:
              - Ida Sokołowska
              - Ewelina Błoch
              - Oliwier Demidiuk

Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki ;)

• Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

• Kolejna lekcja EDB i kolejna porcja praktycznych zajęć - opatrunki. Niektóre były wykonywane sprawnie, a z innymi był problem i sporo śmiechu ;)

Dziś na EDB resuscytacja krążeniowo-oddechowa - polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej, a niekiedy także oddechów zastępczych. Stosuje się ją, gdy doszło do zatrzymania akcji serca i osoba poszkodowana nie oddycha. Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych. Chłopaki dzielnie ćwiczyli - "uratowali" Małą Anię ;)

Wszyscy pamiętajmy o tym ważnym schemacie postępowania:

Jeżeli widzisz osobę nieprzytomną;
            - Zadbaj o własne bezpieczeństwo
            - Udrożnij drogi oddechowe i oceń oddech,
            - Wezwij pomoc (tel. 999),

- (jeżeli nie oddycha) Podejmij pośredni masaż serca
            - (jeżeli oddycha) ułuż w pozycji bocznej bezpiecznej i stale MONITORUJ ODDECH.

Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa:
            - Odsłoń klatkę piersiową
            - W linii pośrodkowej mostkowo-sutkowej ułóż splecione ręce jedna na drugą
            - Mając ręce proste w łokciach, rozpocznij uciskanie klatki piersiowej
            - Uciskaj w tempie 100-120/min
            - Głębokość ucisku powinna być nie mniejsza niż 5cm
            - Po każdym uciśnięciu daj odkształcić się klatce piersiowej
            - Podczas ucisków ręce powinny znajdować się w jednym miejscu. Nie odrywaj rąk od klatki piersiowej.
            - Nie masz obowiązku wykonywania oddechów ratunkowych. Najważniejsza jest kompresja klatki piersiowej!

Na lekcjach EDB bywa sporo śmiechu - odgrywanie scenek z pierwszej pomocy przedmedycznej pozwala w kontrolowany sposób przećwiczyć trudną sytuację, a chłopaki za każdym razem spisują się na medal :)

• Nasze meteoryty ;)

• Jakiś czas temu naszą szkołę odwiedzili młodzi fascynaci kosmosu, opowiedzieli nam sporo ciekawostek, a przy okazji postanowili poszukać meteorytów na dachu naszej szkoły.
            Prace nad materiałem z dachu szkoły są dalej w toku. Jak na razie udało się znaleźć 11 meteorytów z naszego dachu. Aktualnie trwają badania na SEMie i RAMANi.

Gdy badania dobiegną końca nasza szkoła zaistnieje w naukowym artykule poświęconym tym meteorytom.

• Pomoc i wsparcie dla dzieci i młodzieży

• Szanowni Państwo!

W załączeniu przesyłam opracowane przez Biuro Prewencji KGP plakat i ulotki do wydrukowania, celem rozpropagowania wśród młodzieży. Plakat zawiera kod QR, który przekierowuje na stronę internetową dedykowaną tym numerom, pod którymi konsultanci udzielają wsparcia i pomocy.

Z góry dziekuję za współpracę;-)

24_plakat-1.pdf

24_ulotka_druk.pdf

mł.asp.Magdalena Pinkowicka

Asystent ds. Profilaktyki Społecznej Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim

• Wycieczka edukacyjna dla klasy 7 i 8

• 21.02.2024 Uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział wyjeździe edukacyjnym do Gdańska na dwie lekcje muzealne:

• wystawa BODY WORLDS autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa poświęcona ciału ludzkiemu - anatomii, fizjologii i zdrwiu.
            • wystawa w Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poświęcona historii medycyny i rozwojowi medycyny.

Wyjazd i lekcje muzealne były dla nas cenną lekcją biologii, ale także historii.

Dodatkowo było nam miło ze względu na towarzystwo uczniów z ZS w Stegnie - integracja i nawiązanie nowych znajomości to też wartość dodana :)

• Walentynki

• Walentynki to międzynarodowe święto, które dla wielu osób jest okazją do wyznania miłości i okazania jej najbliższym. Dziś Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Wiele osób dostało listy od cichych wielbicieli. Wszyscy dostali też po małym słodkim upominku.

• Bal karnawałowy

• 13 lutego odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1, 2 i 3. Wydarzenie było pełne uśmiechów i radości! Sala szkolna zamieniła się w magiczną krainę, gdzie uczniowie tańczyli, śmiali się i wspólnie bawili. Nie zabrakło konkursów zręcznościowych i zabawnych wyzwań, które sprawiły, że wszyscy uczestnicy czuli i bawili się świetnie.

Nadesłały:
            M.Natkańska, M.Cichosz, K.Kocuper-Cebula