• Różowa skrzyneczka

• Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Fundacja stara się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.

Różowa skrzyneczka działam zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

Dzięki Fundacji Różowa Skrzyneczka dostaliśmy piękny, różowy prezent z zawartością i dużym zapasem. Różowa skrzyneczka została powieszona w toalecie dziewcząt.

• EGZAMINY

• Samorząd Uczniowski, Rada Pedagogiczna i Pracownicy oraz społeczność uczniowska SP Mikoszewo - życzymy POWODZENIA.

• Błękitna Szkoła we Władysławowie

• Dzień czwarty Błękitnej Szkoły w Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie.

Po śniadaniu poszliśmy na kolejkę i pojechaliśmy na zajęcia w Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu.

Po karmieniu fok w Fokarium udaliśmy się na wykład z geografii Morza Bałtyckiego i laboratoria z zasolenia mórz z pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie porównywali właściwości wody słonej i słodkiej.

Po zajęciach laboratoryjnych odbyły się warsztaty z Panem Mikołajem, podczas których ubrani w wodery obserwowaliśmy organizmy przydenne i je poławialiśmy w celu ich identyfikacji. Udało się nam złowić kilka krewetek i małży ;)

Po zajęciach wybraliśmy się na wspólny obiad do restauracji i wróciliśmy do Władysławowa.

To już ostatni dzień naszej przygody, jutro wracamy do Mikoszewa. Teraz odpoczywamy - gramy w siatkówkę, cieszymy się wspólnie spędzanym czasem, wieczorem przed nami jeszcze ognisko z kiełbaskami :)

Dzień trzeci Błękitnej Szkoły w Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie.

Dzień zaczęliśmy od testu sprawdzajacego zdobytą wczoraj wiedzę na temat roślinności wydmowej i skał - wszyscy uczniowie rozwiązali testy bardzo dobrze :)

Kolejnie z Panią Lucyną Bizewską mieliśmy zajęcia z dendrologii - poznaliśmy podstawowe gatunki drzew liściastych i iglastych, uczyliśmy się je rozpoznawać po korze, pąkach i liściach. Zagraliśmy w grę terenową - idąc przez Władysławowo z mapą poszukiwaliśmy określonych gatunków w terenie.

Po obiedzie odbyły się zajęcia z botanikiem Panem Arturem Eichmannem. Podczas warsztatów terenowych uczyliśmy się określać wiek drzew na podstawie dokonywanych pomiarów, poznawaliśmy pospolite gatunki roślin i dowiadywaliśmy się jakie może być ich zastosowanie, które z nich są groźne, lecznicze, jadalne i co mówią nam o historii danego miejsca.

Wczorajszego wieczoru mieliśmy miły akcent - podwójne urodziny - 100 lat dla naszych bliźniaczek :D

Dzień drugi Błękitnej Szkoły w Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie.

Za nami zajęcia z Panią Lucyną Bizewską oznaczaliśmy gatunki Bałtyckich mięczaków, nauczyliśmy się rozpoznawać podstawowe skały, uczyliśmy się o budowie klifu, mierzylimy szerokość plaży.

Po obiedzie odbyły się warsztaty z Panem Arturem Sikorskim, który z wielką pasją zapoznał nas z genezą powstania Mierzei Helskiej, mówił o procesach abryzyjnych przyczyniających sie do powstawania klifu. Na warsztatach na plaży uczniowie tworzyli model klifu i sprawdzali doświadczalnie jak działa na niego woda.

To był bardzo intensywny dzień ;)

Za nami dzień pierwszy Błękitnej Szkoły w Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie.

Po obiedzie wzięliśmy udział w zajęciach przyrodniczych z Panią Anną Peichert. Wysłuchaliśmy wykładu, kolejnie poszliśmy w teren. Obserwowaliśmy przez lornetki miejscową ornitofaunę, obejrzeliśmy falochron i port we Władysławowie.
            Po kolacji wybraliśmy się na spacer po okolicy. Korzystając z atrakcji siłowni na powietrzu w pobliskim parku uczniowie wykręcili kilka kilometrów na stacjonarnych rowerkach w ramach akcji Rowerowy Maj ;)

• Święta Majowe

• W piątek 28 kwietnia miała miejsce przepiękna szkolna akademia z okazji Świąt Majowych.

W trakcie akademii uczniowie wysłuchali dumnych słów i historii o Konstytucji 3 Maja, obejrzeli pięknie przygotowane plakaty przez uczniów klas 1-8, odpowiedzieli również na pytanie „Czy słowa są ważniejsze niż czyny”, po odbytej debacie oksfordzkiej przygotowanej przez uczniów klasy 8 (odpowiedź „czyny” zyskała więcej głosów), a na zakończenie autorzy wierszy o Świętach Majowych odczytali swoje prace konkursowe.

Wszystkim dziękujemy za udział i piękne przygotowanie uroczystości.

Nadesłały:
            K.Rosso