Luty.
Tym razem wykonana dekoracja szklanej kuli posłużyła nam do obserwacji, czy pyły i zanieczyszczenia, które są w powietrzu, stoją czy opadają. Brokat opadał wolniej a cekiny szybciej. Wniosek - pyły opadają i jak jest ich dużo, mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślin, bo zapychają ich aparaty szparkowe.
Zapraszamy do II klasy do obejrzenia naszych "szklanych kul". Odkrywcy z Klasowego Klubu Badacza.
Nadesłała:
M.Natkańska

Listopad.
Badaliśmy właściwości wody.
Dowiedzieliśmy się jaki woda ma kolor i kształt oraz co się w niej rozpuszcza a co nie. Jutro sprawdzimy czy woda po zmianie skupienia na lód zwiększy swoją objętość.
Na koniec zrobiliśmy eksperyment, który zawsze kochają wszystkie dzieci - wulkan z sody, barwnika i octu.
Wrażeń co nie miara!!!
Nadesłała:
M.Natkańska

Październik.
Niby taki zwykły ziemniak...
W ramach Klasowego Klubu Badacza klasa II wzięła pod lupę ziemniaka, aby znaleźć w nim skrobię, zagęścić nią kisiel, a na koniec zrobić absolutnie niesamowitą ciecz nienewtenowską, która zachowuje cechy ciała stałego, kiedy dodamy jej energii własnym ruchem np. ręki oraz cieczy - kiedy tej energii jej pozbawimy. Nauka i zabawa w jednym. Polecamy!!!
Nadesłała:
M.Natkańska

Wrzesień.
Uczniowie II klasy w ramach zajęć rozwijających realizują innowację "Klasowy Klub Badacza. Eksperymentuję, więc wiem.".
Na początku wspólnie zastanawialiśmy się Kim jest badacz i czy każdy z nas jest badaczem...?
Przeprowadziliśmy już trzy eksperymenty, które dały nam odpowiedź na pytania: Czy powietrze istnieje naprawdę? Czy powietrze ma ciężar? Co to jest powietrze?
Bardzo zaskoczył nas fakt, że powietrze ma swój ciężar! Metr sześcienny powietrza na poziomie morza waży około 1,3 kg, oznacza to, że powietrze zamknięte w klasie waży aż 150 kg!
Takie i inne zaskoczenia towarzyszą nam poznawaniu świata i jego zjawisk.
Na kolejnym spotkaniu będziemy badać właściwości powietrza.
Nadesłała:
M.Natkańska